Ιστορικό σημείωμα 3ου Λυκείου

Βρίσκεται επί της οδού Δημοκρατίας αρ. 12, σ’ έναν από τους κεντρικότερους δρόμους του Ηρακλείου δίπλα στο Εργατικό Κέντρο.

Το αρχικό κτίσμα περιοριζόταν στην Παλαιά Πτέρυγα στη βόρεια πλευρά της αυλής με Β.Ν. προσανατολισμό. Η οικοδόμηση του ολοκληρώθηκε στα 1962. Ήταν τότε το καμάρι του Ηρακλείου με μάρμαρα λευκά Διονύσου στον προθάλαμο και στις σκάλες που ανεβαίνουν στους ορόφους και τα οποία διατηρούνται μέχρι σήμερα με υπόγεια αποδυτήρια και εγκαταστάσεις μαγειρείων, με το μοναδικό Αμφιθέατρο σε όλη την πόλη, κάτι που ισχύει ακόμη.

Τη σχολική χρονιά 1962-63 το Γυμνάσιο Θηλέων που στεγαζόταν στο ναό του Σωτήρος, στο γνωστό Βαλιδέ Τζαμί, που δεν υπάρχει πιά, γιατί κατεδαφίστηκε στη δεκαετία του 70, μεταστεγάστηκε στο κτίριο της οδού Δημοκρατίας και λειτούργησε ως Α΄ Γυμνάσιο Θηλέων μέχρι το 1976. Συνέχισε ως Α΄ Λύκειο Θηλέων από το 1976-77 μέχρι το σχολ. έτος 1978-79. Το 1979-80 μετατρέπεται σε μεικτό Λύκειο και μετονομάζεται σε 3ο. Ως 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου λειτουργεί μέχρι το 1997. Από το 1997-98 μέχρι το 2005-06 γίνεται Ενιαίο Λύκειο και από φέτος 2006-07 μετατρέπεται πάλι σε Γενικό. Το 2000 ξεκίνησε η ανέγερση Νέας Πτέρυγας στην Ανατολική Πλευρά της αυλής που κρίθηκε αναγκαίο για να πάψουν να χρησιμοποιούνται υπόγειες αίθουσες διδασκαλίας. Σήμερα το σχολείο διαθέτει εργαστήριο Φυσικής – Χημείας πλήρως εξοπλισμένο, 2 εργαστήρια Η/Υ, εργαστήριο Τεχνολογίας, κλειστό Γυμναστήριο, αίθουσα Ιστορίας και Βιβλιοθήκη που αριθμεί 4000 βιβλία.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Από το 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου ανακοινώνεται η έκδοση του βιβλίου με τίτλο «Από το Γυμνάσιο Θηλέων στο 3ο Λύκειο Ηρακλείου, 1931-2011» και υπότιτλο: «Από τον Ναό του Σωτήρος-Βαλιδέ Τζαμί στη Λεωφόρο Δημοκρατίας 12».
Το βιβλίο, το οποίο επιμελήθηκε η φιλόλογος του σχολείου Γωγώ Κουγιουμουτζάκη, καλύπτει μια περίοδο 80 χρόνων και αναφέρεται στην ιστορία δύο σχολείων του Ηρακλείου.
Στο Πρώτο Μέρος (1931-1962) καταγράφονται οι Διευθυντές, οι καθηγητές και οι μαθητές -κατά χρονολογία φοίτησης- του Γυμνασίου Θηλέων Ηρακλείου, του πρώτου εξαταξίου Γυμνασίου Θηλέων στην πόλη μας.
Παράλληλα, παρατίθενται αποσπάσματα από τις Πράξεις του Συλλόγου διδασκόντων (εκδηλώσεις, εκδρομές, φιλανθρωπικές δραστηριότητες, ποινές κ.ά.), καθώς και δημοσιεύματα από τον τοπικό Τύπο σχετικά με τη σχολική ζωή.
Το Δεύτερο Μέρος αναφέρεται στην ιστορία του Α΄ Γυμνασίου Θηλέων και του 3ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, που στεγάστηκαν στη Λεωφόρο Δημοκρατίας 12 (1962-2011). Καταγράφονται, επίσης, οι Διευθυντές, οι καθηγητές και οι μαθητές, οι σχολικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις και γενικά η σχολική καθημερινότητα.
Το βιβλίο εμπλουτίζεται με 1500 φωτογραφίες που απεικονίζουν τη σχολική ζωή και προσφέρθηκαν ευγενώς από καθηγητές και μαθητές. Το βιβλίο αποτελεί πόνημα τιμής και μνήμης για τους δασκάλους και τους μαθητές που «έχουν φύγει», πόνημα νοσταλγίας γι’ αυτούς που μοιράστηκαν το «ταξίδι» στο Βαλιδέ Τζαμί και στη Λεωφόρο Δημοκρατίας 12 και μια από καρδιάς αφήγηση για τις γενιές που έρχονται, για να γνωρίσουν άγνωστες πλευρές της μαθητικής ζωής, καθώς και της πόλης του Ηρακλείου σε παλαιότερες εποχές. Νεότερα και ανακοινώσεις σχετικά με το βιβλίο.

Εξώφυλλο βιβλίου

Διατελέσαντες Διευθυντές: